چگونگی تعویض خازن کارکرده واحد تهویه مطبوع

نحوه تعویض خازن کارکرده واحد تهویه مطبوع

نحوه تعویض خازن کارکرد واحد تهویه مطبوع

وظیفه خازن اجرا این است که در صورت نیاز، کمپرسور و فن سیستم تهویه مطبوع شما را راه اندازی کند. خازن معیوب این کار را به درستی انجام نمی دهد. نشانه احتمالی خرابی خازن شما این است که واحد کمپرسور خارج از خانه شما راه اندازی نمی شود. ممکن است در تلاش برای شروع بدون روشن شدن، صدای زمزمه ایجاد کند. نتیجه یک سیستم تهویه مطبوع است که کار نمی کند. اگر ابزار مناسب و نگرش خود را انجام دهید، تعمیر نسبتاً ساده ای است.

خاموش کردن برق روی AC

نحوه تعویض خازن کارکرد واحد تهویه مطبوع

 

کنترل ترموستات را در وضعیت خاموش قرار دهید.

 

تصویر با عنوان BreakerBox000

جعبه شکن 220 ولت را پیدا کنید. باید نزدیک کمپرسور AC شما قرار گیرد. این دستگاه ولتاژ لازم برای کارکرد آن را تغذیه می کند. غالباً کابلی را می بینید که از این جعبه شکن مستقیماً به کمپرسور AC می رود.

نحوه تعویض خازن کارکرد واحد تهویه مطبوع

پانل جعبه شکن را باز کنید. یک چفت روی جعبه وجود دارد (چه در کنار یا پایین) که قفل آن را باز می کند. هنگامی که درب در حالت باز قرار گرفت، آن را کمی به داخل فشار دهید و باید در جای خود قفل شود.

نحوه تعویض خازن کارکرد واحد تهویه مطبوع

با کشیدن مستقیم به عقب توسط دسته، شکن را بردارید. شکن را در جای امنی کنار بگذارید.

مکان یابی و بازرسی خازن اجرا

 

مکان یابی خازن

پیچ ها را باز کنید و پانل کناری را بردارید. برای برداشتن پیچ ها از بیت مناسب با درایور بیت استفاده کنید. معمولاً چهار پیچ شش گوش 5/16 اینچی وجود دارد که پانل جانبی را به بقیه قسمت متصل می‌کند. پیچ‌ها را در مکانی امن قرار دهید تا از بین نرود.

مکان یابی خازن 2

خازن جاری را پیدا کنید اما به آن دست نزنید (خازن قبل از کار با آن ایمن باید تخلیه شود). شکلی استوانه ای و قوطی مانند خواهد داشت. سه ترمینال در بالا خواهد داشت. سیم‌های رنگی از واحد AC به برخی از پایانه‌های خازن می‌آیند.

خازن اجرا را بررسی کنید تا ببینید آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر. بالای خازن اجرا باید کاملا صاف باشد. اگر دیدید قسمت بالایی به هر نحوی به سمت بالا برآمده است، باید آن را تعویض کنید. اگر اینطور نیست، خازن معیوب ممکن است منشا مشکل نباشد. ممکن است لازم باشد با متخصص HVAC محلی خود تماس بگیرید.

 

توجه داشته باشید که سیم های رنگی به هر ترمینال خازن وصل شده است. سه پایانه روی خازن دارای برچسب HERM، FAN و C هستند. با تلفن هوشمند خود عکس بگیرید تا نحوه نصب همه چیز را ضبط کنید تا مطمئن شوید که خازن جدید به همان روش متصل است. یادداشت این جزئیات روی یک تکه کاغذ نیز کارساز خواهد بود.

 

تخلیه و برداشتن خازن قدیمی

 

دستکش کار مناسب و محافظ چشم بپوشید. پیچ گوشتی سر تخت عایق شده خود را بررسی کنید. یک پیچ گوشتی با عایق بندی مناسب باید دسته ای کاملا لاستیکی داشته باشد. مطمئن شوید که دسته فاقد قطعات فلزی یا ترک است.

خازن را تخلیه کنید. برای انجام این کار می‌خواهید با استفاده از قسمت فلزی پیچ گوشتی، یک پل بین ترمینال C و پایانه‌های HERM/FAN، یکی یکی ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که به هیچ چیز فلزی دست نزنید. با قسمت فلزی پیچ گوشتی، یک شاخک فلزی روی ترمینال C و یکی دیگر از ترمینال HERM را همزمان لمس کنید و پلی بین آن دو ایجاد کنید. این ممکن است یک شوک ایجاد کند. این کار را دو بار دیگر انجام دهید تا مطمئن شوید که پایانه ها کاملاً تخلیه شده اند. همین کار را با پایانه های C و FAN انجام دهید.

 

برداشتن خازن قدیمی

 

براکت فلزی منحنی که خازن را در جای خود نگه می دارد را بردارید. برای برداشتن پیچ ها از بیت مناسب و درایور بیت استفاده کنید. اینها معمولاً دو پیچ شش گوش 1/4 اینچی هستند اما ممکن است متفاوت باشد. پیچ‌ها و براکت را در مکانی امن قرار دهید.
سیم ها را از خازن جدا کنید. برای ایمن بودن، ترمینال های خازن را همیشه به عنوان پایانه های برق دار در نظر بگیرید. خازن قدیمی را بردارید.

نصب خازن جدید

نصب خازن جدید
خازن مناسب برای واحد AC خود بخرید. آنها را می توان در فروشگاه لوازم تهویه مطبوع محلی شما یا همچنین می توان آنها را به صورت آنلاین از طریق آمازون، eBay، و غیره خریداری کرد… ساده ترین راه برای اطمینان از خرید صحیح، سفارش همان شماره مدل از همان سازنده است. مواردی وجود دارد که مارک دیگری ممکن است مقرون به صرفه تر باشد. در این مورد می خواهید مطمئن شوید که مشخصات خازن قدیمی مطابقت دارد.

 

خازن جدید را در همان مکانی که خازن قدیمی بود وصل کنید. سیم های رنگی مناسب را با توجه به نحوه قرارگیری آنها روی خازن قدیمی وصل کنید.
براکت فلزی منحنی را دوباره وصل کنید تا خازن را محکم کنید.
خازن جدید را تست کنید. بریکر 220 ولت را دوباره در موقعیت روشن قرار دهید. ترموستات را روشن کنید تا خنک شود. واحد AC باید ظرف دو تا سه دقیقه آینده روشن شود. بررسی کنید که دستگاه به درستی کار می کند. سعی نکنید پانل کناری واحد AC را دوباره وصل کنید تا زمانی که برق از آن عبور می کند.
برق واحد AC را با خاموش کردن ترموستات و جدا کردن دوباره قطع کننده 220 ولت قطع کنید. درپوش پنل AC را دوباره روی آن قرار دهید و با پیچ های مناسب آن را محکم کنید. قطع کننده 220 ولت را دوباره به برق وصل کنید و ترموستات را تنظیم کنید تا خنک شود. تعمیر کامل شد!

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

سمانه مطهری
من مهندس سیستم انرژی و محیط زیست هستم. هدف اصلی از انتخاب چنین مسیری حفظ محیط زیست است و من به خودم قول دادم همیشه تمام تلاشم را بکنم. مهندسان به طور مداوم سعی کرده اند دنیایی زیباتر بسازند و من از این هدف جدا نبودم.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تصویر گوشه