عملکرد و عیب‌یابی پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

پکيج زمينی گازسوز شوفاژکار بلند P6 فن دار

در سیستم‌های گرمایشی ساختمان، پکیج‌های زمینی شوفاژکار با تکنولوژی پیشرفته‌ای مانند مدل‌های P6 ،P5 و P7 مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پکیج‌ها با استفاده از ترموستات دو مرحله‌ای و دودکش‌های مناسب، عملکرد بهینه و راندمان بالایی را در ارائه گرمای مورد نیاز ساختمان به ارمغان می‌آورند. در ادامه مقاله عملکرد و عیب‌یابی پکیج‌های زمینی شوفاژکار مدل‌های P6 ،P5 و P7 همراه ما باشید.

در این مقاله، به بررسی شرح عملکرد ترموستات دو مرحله‌ای پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7 شوفاژکار پرداخته خواهد شد. همچنین، عیب‌یابی و لیست قطعات مورد استفاده در این پکیج‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین، نقشه برق ترموستات دو مرحله‌ای و شرایط دهانه خروجی دودکش نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در ادامه، مشخصات دقیق دودکش و نکات عمومی نصب پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7 نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت. با مطالعه این مقاله، خوانندگان قادر خواهند بود تا با عملکرد، قطعات و نکات مهم مربوط به این پکیج‌های گرمایشی آشنا شوند و در صورت نیاز به عیب‌یابی یا نصب، به صورت صحیح و بهینه عمل کنند.

نکات ایمنی در استفاده از پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

 • لطفاً به منظور اطمینان از عدم نشتی گاز، نواحی اتصالات گاز را به صورت مکرر به وسیله کف صابون کنترل نمایید. هنگام تست در صورت مشاهده حباب نشتی گاز وجود دارد که باید سریعاً نسبت به رفع آن اقدام کرد.
 • هر گونه نشتی گاز باعث انفجار میشود که میتواند باعث آسیب های شدید جانی و خسارتهای جبران ناپذیر گردد. اگر بوی گاز به مشامتان رسید یا هنگام تست حباب مشاهده نمودید نشتی گاز وجود دارد. در این صورت لطفاً سریعاً استفاده از دستگاه را متوقف نموده و شیر گاز را ببندید. ممکن است دستگاه روشن بوده ولی مشعل خاموش باشد. کلید خاموش و روشن دستگاه را نزنید و یا دوشاخه برق دستگاه را از پریز بیرون نیاورید. پنجره ها را برای تهویه هوا باز کنید. از فندک یا کبریت برای پیدا کردن نشتی استفاده نکنید و وسایل تهویه یا فن را روشن یا خاموش نکنید. از هیچ وسیله الکتریکی استفاده ننموده و هیچ دوشاخه برقی را از پریز بیرون نیاورید. با واحد خدمات پس از فروش شرکت تماس بگیرید. همواره تهویه هوا را کنترل نمایید. تهویه نامناسب موجب احتراق ناقص بوی نامطبوع، انفجاری روشن شدن دستگاه و بالارفتن مصرف سوخت میگردد. احتراق ناقص باعث تولید گازهای سمی خطرناک مانند مونوکسید کربن میشود، که ممکن است موجب مسمومیت و خفگی شود. اگر هوای احتراق از بیرون تأمین می‌گردد و دارای مواد معلق و گرد و خاک است، در مسیر ورود هوا به دستگاه از فیلتر استفاده نمایید. هیچ وسیله قابل احتراق یا آتش زایی را در نزدیکی پکیج قرار ندهید. وجود هر گونه ماده قابل اشتعال مانند نفت، گاز یا مواد پلیمری در اطراف پکیج میتواند موجب انفجار یا آتش سوزی گردد. لطفاً پکیج را برای اهداف دیگر جز گرمایش و تأمین آب گرم بهداشتی استفاده ننمایید. این پکیج به منظور گرمایش آب استخر مناسب نمیباشد و مسئولیت استفاده از آن بر عهده مشتری میباشد.
 • در صورت استفاده به منظور خشک کردن لباس ممکن است آتش سوزی رخ دهد. استفاده از آب گرم بهداشتی پکیج به منظور آشپزی مجاز نیست و فقط منحصر به استفاده های شستشوی بهداشتی میباشد. لطفاً پس از بررسی نوع گاز مصرفی، از پکیج استفاده کنید.
 • پکیج‌های زمینی تولیدی در کارخانه بر اساس گاز شهری تست و تنظیم میگردند. اگر در جایی که پکیج نصب میشود دسترسی به گاز شهری وجود ندارد، قبل از خرید با واحد مهندسی فروش شرکت تماس گرفته و نوع سفارشی آن را درخواست نمایید و قبل از هر اقدامی مراتب را به واحد خدمات پس از فروش شرکت اطلاع دهید. در غیر اینصورت دستگاه از گارانتی خارج میشود. اگر بین گاز تأمین شده و گاز مصرفی تعیین شده برای پکیج همخوانی وجود نداشته باشد، امکان آتش سوزی یا انفجار به دلیل استفاده نامناسب وجود دارد و مسئولیت استفاده از آن برعهده مشتری خواهد بود.
 • لطفاً سیم برق را با دستان خیس لمس نکنید. این کار ممکن است باعث شوک الکتریکی گردد.
 • نیاز سرویس بهترین زمان، زمان راه اندازی و توقف سیستم گرمایش میباشد. حوادث و خرابیهای ناشی از عدم بازدید مرتب ادواری بر عهده این شرکت نمیباشد. پایین آمدن بازدهی و عملکرد نامطلوب برخی از لوازم دستگاه مانند شیر اطمینان، سنسورهای دما و فشار برد و قسمتهای الکتریکی، پمپ، منبع انبساط مبدل صفحه ای و ناشی از عدم سرویس‌های دوره ای می‌باشد که ممکن است باعث خرابی و خسارت کلی به دستگاه گردد. این نوع خرابیها شامل گارانتی نمیشود.
 • هنگامی که پکیج کار میکند و مشعل روشن است مطمئن شوید که حداقل یکی از شیرهای توزیع کننده باز است. اگر شما در وضعیتی که تمام شیرهای توزیع کننده بسته است از پکیج استفاده نمایید، ممکن است باعث خساراتی در محصول گردد که مشمول گارانتی نمیشود.
 • لوله های بدون پوشش و پکیجی که در معرض سرما نصب شده را عایق کاری کنید. عایق نکردن لوله های بدون پوشش در معرض سرما باعث آسیب رسیدن به آنها به سبب یخ زدگی خواهد شد. به خصوص لوله آب سرد ورودی و آب گرم بهداشتی را عایق کاری نمایید. عایق نکردن لوله های بدون پوشش باعث اتلاف حرارت، افت دما و افزایش مصرف سوخت خواهد شد.
 • برای جلوگیری از یخ زدگی و خاموش نشدن پکیج به دلیل نصب در محیط آزاد و در معرض باد و سرما، حتماً مسائل ایمنی را در نظر بگیرید.
 • لطفاً هنگام استفاده نشدن بسیار طولانی از پکیج در فصل سرما به طور کامل آب داخل لوله ها را تخلیه نمایید. هنگامی که در فصل سرما برای مدت طولانی از دستگاه استفاده نمیشود، ممکن است یخ زدگی آب درون لوله ها و سیستم گرمایش آب داخل پکیج و رادیاتورها باعث ترکیدگی لوله ها و سیستم گرمایش گردد.
 • هنگام تمیز کردن، پکیج سیم برق را از پریز خارج کنید. هنگامی که پکیج را با آب یا دستمال خیس تمیز می نمایید ممکن است باعث برق گرفتگی گردد. پکیج را به منبع برق مناسب با توان مصرفی متناسب با پکیج متصل نمایید.
 • قبل از استفاده توان منبع برقی که دستگاه به آن متصل میشود را بررسی نمایید. کمتر یا بیشتر بودن توان برق ورودی ممکن است موجب آتش سوزی شود.
 • شیر گاز ورودی را کاملاً باز نمایید. از شیر گاز مستقل برای نصب دستگاه استفاده شود. اگر شیر گاز را نیمه باز کنید، باعث عملکرد نامناسب دستگاه شده و عمر کاری دستگاه را کم میکند.
 • از شیلنگ گاز فشار قوی استاندارد با طول مناسب حداکثر ۱۲۰ سانتیمتر استفاده کنید و حتماً آن را با بست به دستگاه متصل نمایید.
مطلب پیشنهادی
کولر bldc چیست

شرح عملکرد ترموستات دو مرحله ای پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

در ادامه مقاله عملکرد و عیب‌یابی پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7 به بررسی عملکرد ترموستات دو مرحله ای این پکیج ها خواهیم پرداخت.

پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

دامنه انتخاب دما ترموستات دو مرحله ایی از دمای ۴۷ تا ۸۵ میباشد عملکرد این ترموستات به نحوی میباشد که در زمان روشن شدن مشعل و بالا رفتن دمای دیگ مشعل با شعله بالا عمل می کند. پس از رسیدن دمای دیگ به ۷ درجه کمتر از دمای تنظیم شده مشعل از شعله بالا به شعله پایین منتقل میشود و پس از رسیدن به دمای تنظیمی شعله پایین خاموش می‌گردد.

نکته ۱: نصب دستگاه و راه‌اندازی اولیه بایستی توسط تکنسین‌های مجاز شرکت شوفاژکار صورت گیرد. در صورت نصب و راه‌اندازی توسط افراد غیر مجاز شرکت، هیچ گونه مسئولیتی در برابر خسارات ناشی از راه‌اندازی غیر اصولی دستگاه بعهده نخواهد گرفت.

نکته ۲: در صورتی که در منطقه شما به هر دلیل فشار آب ورودی به سیستم بیش از ۳ بار است، آن را به تکنسین اطلاع دهید تا برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه تمهیداتی را اتخاذ نماید.

نکات قابل توجه در زمان استفاده از پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

حتماً قبل از هر اقدام مدار گازرسانی را پیش از روشن نمودن جهت کنترل نشتی با کف صابون تست نمایید.

ضروری است در محل اتصال تک تک لوله‌های پکیج به لوله‌های ساختمان یک شیر قطع و وصل نصب شود. این امر جهت سهولت تعمیرات، جابجایی و عدم استفاده لازم می‌باشد.

برای راه‌اندازی پکیج مطابق مراحل زیر عمل نمایید:

۱. در صورت جابجایی دستگاه و نصب مجدد، ابتدا لوله‌های ورود و خروج را شناسایی و وصل نمایید طبق دفترچه دستورالعمل نصب و راه‌اندازی و با استفاده از پیچ رگلاژ در ناحیه پایه‌های پکیج سیستم را در نقطه مورد نظر حتماً تراز نمایید.

۲. از دودکش مناسب با سطح مقطع محاسبه شده استفاده نمایید و از محکم بودن اتصال دودکش مطمئن شوید.

مطلب پیشنهادی
پکیج زمینی استخری شوفاژکار

۳. جهت اتصال برق ورودی دستگاه به پریز، ابتدا کابل‌های فاز و نول دستگاه که با برچسب مشخص شده اند را به دوشاخه‌ای که به همراه محصول تحویل داده شده است وصل نمایید و مطابق شکل، فاز و نول دوشاخه برق را به یک پریز مجزا وصل کنید. از اتصال دوشاخه به سه راهی برق خودداری نمایید.

۴. شیرهای ورودی و خروجی سیستم را باز کنید تا مدارها شروع به پر شدن کنند. در صورت استفاده از سیستم گرمایشی، شیرهای رفت و برگشت مربوط به آن را نیز باز نمایید.

۵. جهت پر شدن دیگ، شیر پر کن(آب جبرانی) روی ورودی دیگ – که محل تلاقی لوله آب ورودی(آبی رنگ) و لوله برگشت به دیگ(نارنجی رنگ) ۱ تا ۲ بار می‌باشد – را باز نمایید تا فشارسنج عدد بین را نشان دهد. فشار مناسب ۱۰۵ بار است.

۶. پس از اطمینان از پر آب بودن سیستم، نسبت به هواگیری رادیاتورها، مجموعه پکیج و کوئل مخزن اقدام نمایید. جهت اطمینان از هواگیری بهتر است سیستم را روشن نموده و حداقل ۱۰ دقیقه آب در دوباره سیستم مدار بسته در چرخش باشد. سپس سیستم را خاموش و نسبت به هواگیری اقدام نمایید. هر بار پس از هواگیری، به منظور تأمین فشار داخلی مورد نیاز، شیر پرکن را باز کنید تا فشار به حدود ۱.۵ تا ۲ بار برسد. لازم به ذکر است پکیج مجهز به سنسور فشار آب می‌باشد. در صورتی که فشار آب سیستم کمتر از حد معینی باشد، اجازه روشن شدن به دستگاه را نخواهد داد.

۷. برای هواگیری کامل سیستم، را یک بار پس از به دما رسیدن دیگ و یک بار نیز ۴۸ ساعت پس از اولین کارکرد هواگیری نمایید.

۸. کلید پاور را در وضعیت روشن قرار دهید.

۹. ترموستات را بر روی دما دلخواه از دمای ۴۷ تا ۸۵ درجه سانتیگراد قرار دهید.

نکات برای گرمایش بیشتر و یا آب گرمتر:

الف) در صورت پایین بودن دمای رادیاتور، ابتدا از نداشتن هوا در سیستم و رادیاتور اطمینان حاصل نمایید. سپس در صورتی که دمای مناسب تأمین نشد، دمای سیستم را تا حداکثر ۸۵ درجه سانتیگراد می‌توانید افزایش دهید. توجه داشته باشید که دمای نهایی پس از دستیابی به دمای تعادل اتاق تنظیم می‌شود.

ب) در صورتی که مقدار آب گرم بهداشتی کافی نبود، شیر رادیاتوری تنظیم دبی آب گرم را به اندازه یک دور بیشتر باز نمایید. در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب، با واحد خدمات پس از فروش شرکت شوفاژ کار تماس بگیرید.

ج) دور پمپ را می‌توان توسط سلکتور پمپ، روی درجه قرار داد که دور را کم یا زیاد می‌کند. به طور معمول، دور پمپ روی درجه قرار دارد. در صورتی که نیاز به گرمایش بیشتری در سیستم شوفاژ یا آب گرم بهداشتی داشتید، می‌توانید دور پمپ را روی درجه ۳ قرار دهید و در فصل تابستان که سیستم شوفاژ قطع است، جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، دور پمپ را مجدداً تغییر داده و در درجه کمتری نسبت به زمستان قرار دهید.

نکته: نوع سفارشی بر حسب پمپ با هد بالاتر دستگاه با واحد مهندسی فروش شرکت تماس گرفته تا پس از تعیین پمپ مورد نیاز بر روی دستگاه نصب و ارسال گردد.

 • نکات ایمنی در نگهداری سیستم:

 • سرویس و بازدید فنی بایستی به صورت سالیانه و فقط توسط تکنسین‌های مجاز صورت پذیرد.
 • هر چند وقت یکبار، فشارسنج دستگاه را چک کنید. اگر فشار خیلی پایین باشد، در چنین شرایطی سیستم را مجدداً با آب پر کنید و مطمئن شوید که فشار بین ۱ تا ۲ بار است. فشار مطلوب ۱.۵ بار است.
 • در صورتی که از سیستم در مدت زمان طولانی استفاده نمی‌کنید، جهت جلوگیری از یخ‌زدگی سیستم و یا آسیب‌های ناشی از ایجاد رسوب توسط آب ساکن، حتماً کلیه مدارها را طبق دستورالعمل زیر، از آب تخلیه کنید: ۱) قبل از تخلیه، برق پکیج را قطع کنید و شیر گاز را ببندید. ۲) شیر اصلی آب ورودی به پکیج را قطع نمایید. ۳) در پوش تخلیه یا مهره رادیاتوری در پایین‌ترین موقعیت سیستم حرارتی را باز کنید. ۴) شیر پرکن را باز نمایید. ۵) شیر آب گرم مصرفی را باز نمایید تا آب داخل سیستم تخلیه شود.
 • تذکر: در پکیج‌های زمینی مخزن‌دار، در قسمت زیرین مخزن، در پوشی جهت تخلیه آب درون مخزن تعبیه شده است.
 • برای جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها در ماه‌های سرد زمستان، لوله‌های روباز در معرض محیط باید عایق کاری شوند. عایق کردن لوله‌های در معرض محیط، باعث ایمنی و حفاظت بیشتر می‌گردد. توصیه می‌شود لوله آب سرد ورودی و آب گرم بهداشتی نیز عایق کاری شوند.
 • توجه داشته باشید که شیر پرکن به غیر از زمان راه‌اندازی و یا هنگام کاهش فشار سیستم همواره بسته باشد.
 • شیر کنترل دبی آب بهداشتی، در کارخانه بر روی ۱۰ لیتر در دقیقه تنظیم شده است. در صورتی که فشار آب(دبی) شهر از حد معمول بالاتر بود، توسط شیر رادیاتوری نصب شده در ورودی مخزن، دبی را کاهش داده تا بر روی ۱۰ لیتر در دقیقه تنظیم شود.
 • نصب شیر فشارشکن به جای شیر پرکن و یا در مسیر آب جبرانی، موجب می‌شود که اگر در سیستم نشتی وجود داشته باشد، کاربر متوجه کمبود آب و نشتی نشود. آب ورودی املاح و سختی را وارد سیستم کرده و باعث افزایش احتمال رسوب در سیستم می‌شود که کارایی را کاهش داده و به سیستم آسیب می‌رساند.
 • توجه: پکیج‌های زمینی تولیدی شرکت صنعتی شوفاژ کار مجهز به ضدرسوب الکترومغناطیس باشد. در صورت نامناسب بودن آب محل نصب، می‌بایست تمهیدات لازم صورت پذیرد کنترل فشار و دمای سیستم، ترموستات‌ها و اطمینان از کارکرد صحیح آن‌ها.
 • چک کردن شعله از نظر کیفیت سوختن (بوی خام سوزی و دود به مشام نرسد)، رنگ (شعله آبی رنگ) و طول شعله (به طوری که شعله با بدنه پره‌های دیگ برخورد نداشته باشد).
 • بازدید دوره‌ای از دودکش و مسیر خروجی دود و کلاهک دودکش به منظور مسدود نبودن مسیر.
 • هواگیری دوره‌ای سیستم گرمایش به منظور پر آب بودن سیستم.
 • کنترل سالیانه از آب بندی شیرها، لوله‌ها، پمپ و دیگر اتصالات استفاده شده در سیستم.
 • همواره توجه نمایید که سیکل گرمایشی پر از آب باشد.
 • در هنگام خالی بودن سیکل، پکیج به سرعت دچار آسیب جدی خواهد شد.
 • چنانچه مشعل یا پمپ درست کار نکرده و یا دارای صدای غیرعادی باشند، سیستم را خاموش کنید و با کارشناس شرکت تماس بگیرید.
مطلب پیشنهادی
کولر bldc چیست

عیب یابی عملکرد و عیب‌یابی پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

در ادامه مقاله به عیب یابی پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7 خواهیم پرداخت.

پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

عیب یابی پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

لیست قطعات پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7 مدل بلند

 

 

نقشه برق ترموستات دو مرحله ای

شرایط عمومی نصب

 

دودکش پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

 • دودکش به عنوان یک ساختار جهت خروج گازهای حاصل از احتراق در دیگ استفاده می‌شود.
 • نیروی موجب حرکت گازها در دودکش، به علت اختلال چگالی گازهای گرم در دودکش و هوای سردتر محیط است.
 • انتخاب صحیح قطر و جنس دودکش و نحوه نصب و اجرای آن بر راندمان سیستم گرمایشی ساختمان تأثیر می‌گذارد.
 • دودکشها از مصالح مختلفی ساخته می‌شوند، مانند لوله‌ها و اتصالات سیمانی، ورق‌های گالوانیزه و فولاد ضد زنگ، بلوکهای بتنی پیش‌ساخته، و سیمان ضد اسید.
 • برای ساختمان‌های کوچک از دودکش از لوله‌های آزبست و برای بویلرهای با ظرفیت بالا از ورق فولادی نورد شده استفاده می‌شود.
 • سطح مقطع دودکش معمولاً به شکل دایره، مربع، و گاهی به شکل مستطیل ساخته می‌شود.

شرایط دهانه خروجی دودکش

 • دهانه خروجی دودکش باید در محلی قرار گیرد که دور از نواحی پر از فشار باشد و روی آن کشش معکوس ایجاد نشود.
 • برای این منظور، دهانه دودکش باید حداقل یک متر از نقطه بام که دودکش از آن خارج می‌شود، بالاتر قرار گیرد.

مشخصات دودکش

 • در صورت امکان، سطح مقطع دودکش به صورت دایره یا مربع انتخاب شود.
 • داخل دودکش باید صاف یا صیقلی باشد.
 • دودکش باید به صورت مستقیم و عمودی اجرا شود و در صورت نیاز به انحراف، حداکثر تا ۳۰ درجه تجاوز نکند.
 • محل دهانه خروجی دودکش باید در هوای آزاد و در جریان باد قرار داشته و در پناه ساختمان دیگر نباشد.
 • در قسمت انتهایی پایین دودکش باید یک دریچه به منظور بازدید و پاک کردن دوده پیش بینی شود.
 • دودکش باید دارای کلاهک مخصوصی باشد که جلوگیری از ورود آب و باران را به دودکش انجام دهد، به خصوص در مواقعی که درجه حرارت دود بسیار بالا است.
 • دودکش باید از مصالح نسوز ساخته شده باشد.
 • در قسمت پایینی دودکش، به خصوص در مواقعی که ارتفاع دودکش بیشتر است، باید یک فونداسیون مخصوص برای دودکش در ساختمان پیش‌بینی و ساخته شود.
 • حداقل قطر دودکش برای سیستم حرارتی مشخص شود.

دفترچه راهنمای پکیج زمینی شوفاژکار

پکیج‌های زمینی P6 ،P5 و P7

کد تخفیف uyw6wx2b جهت خرید پکیج‌های زمینی شوفاژکار

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 3.6 / 5. تعداد رای: 5

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

سمانه مطهری
من مهندس سیستم انرژی و محیط زیست هستم. هدف اصلی از انتخاب چنین مسیری حفظ محیط زیست است و من به خودم قول دادم همیشه تمام تلاشم را بکنم. مهندسان به طور مداوم سعی کرده اند دنیایی زیباتر بسازند و من از این هدف جدا نبودم.
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی رحمانی
آوریل 6, 2024 2:14 ق.ظ

بیش از یکسال است که پکیج p7 بلند در خانه دوبلکس ما نصب شده و به خوبی کار میکند.
تنها مشکل آن مصرف بیش از حد، 3000 مترمکعب گاز در یکدوره 45 روزه بوده ….!
کارشناسان شرکت میزان گاز مصرفی دستگاه را 5متر مکعب در ساعت اعلام کردند
و دلیل آین اتفاق را خرابی کنتور گاز یا….. پیش بینی کردند.
متاسفانه روشی برای آزمایش کنتور گاز در محل کار پیدا نکردیم.
فعلا
منتظریم ببینیم بازدید و اعمال نظر کارشناسان چه ره آوردی برای ما خواهد داشت

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تصویر گوشه