نحوه محاسبه ظرفیت پکیج زمینی

پکيج زمينی گازسوز شوفاژکار بلند P6 فن دار

در هنگام خرید پکیج باید عوامل مختلفی را در نظر داشت:

  • نوع سوخت پکیج
  • ابعاد پکیج
  • مدل پکیج
  • ظرفیت پکیج

اهمیت تعیین ظرفیت پکیج

ظرفیت پکیج به معنی راندمان دستگاه است که بر حسب واحد کیلووات ارزیابی و ارائه می شود و مقدار آن 24KW ،28KW ،30KW و 35KW است.
علت اهمیت این پارامتر به سطح راندمان، میزان مصرف سوخت و هزینه‌های مربوط به تامین سوخت مورد نیاز دستگاه مرتبط می‌شود. زیرا در صورت استفاده از پکیج با ظرفیتی که متناسب با شرایط ساختمان مورد نظر نباشد، علاوه بر بازدهی نامناسب و عدم ایجاد گرمای مطلوب، عمر مفید پکیج نیز کاهش می‌یابد.

محاسبه ظرفیت پکیج

واحد بار پکیج بر اساس کیلووات سنجیده می شود و دستگاه به ازای هر کیلووات توان یک متر مکعب فضا نیاز دارد. پکیج‌های با ظرفیت ۲۴ کیلو وات در محیط‌های مسکونی با مساحت متوسط (۱۵۰ متر) در آب و هوای معتدل رواج دارد، اما در مناطق مرتفع و در صورت نیاز به آب گرم فراوان، پکیج‌های دارای مخزن و ظرفیت بالاتر از ۳۱ کیلووات توصیه می‌شوند.
ظرفیت پکیج زمینی به معنای کارایی و قدرت گرمایشی دستگاه است اما عوامل مهم دیگری در ظرفیت دستگاه و محاسبه آن موثر است. می‌توان ظرفیت پکیج را افزایش داد و با این کار حداکثر استفاده از توان و استحکام دستگاه را به دست آورد.

عوامل موثر در ظرفیت پکیج:

متراژ محیط

همانطور که در اول متن گفتیم یکی از پارامترهای مهم در محاسبه ظرفیت پکیج مربوط به متراژ ساختمان یا محیط است. به گونه‌ای که برای هر متر مکعب یک کیلووات انرژی لازم است. هرچه مساحت بیشتر باشد طبیعتاً نیاز ساختمان به گرما افزایش می‌یابد و ظرفیت پکیج نیز به همان نسبت افزایش می‌یابد. دقیقاً به همین دلیل است که در ساختمان‌های دوبلکس استفاده از پکیج‌های با توان حرارتی بالا و دستگاه‌های دو مبدل به جای تک مبدل توصیه می‌شود.

نوع کاربری ساختمان مسکونی یا تجاری

هنگام تهیه پکیج و انتخاب ظرفیت آن باید به آن پاسخ دهید، مسکونی یا تجاری بودن ساختمان است. چون میزان مصرف گرما و آب گرم مورد نیاز در ساختمان‌های مسکونی و تجاری کاملاً تفاوت دارد که در این بین اندازه ساختمان تجاری عامل تعیین کننده در انتخاب ظرفیت پکیج است. زیرا در برخی موارد ظرفیت پکیج مورد نیاز در یک ساختمان مسکونی ممکن است بیشتر از یک ساختمان کوچک اما تجاری باشد.

دمای معمول شهر یا اقلیم آب و هوایی آن

دمای معمولی شهر یا آب و هوای محیط اثر بسزایی در ظرفیت پکیج دارد، همانطور که می دانید کشور ما دارای چهار اقلیم مختلف گرم و خشک، معتدل و مرطوب، سرد و کوهستانی و گرم و مرطوب است. بنابراین در صورت پایین بودن شرایط اقلیمی و میانگین دمای شهر مانند آب و هوای سرد و کوهستانی شمال غرب ایران، باید از پکیج با ظرفیت تولید حرارت بالاتر استفاده کرد تا قدرت دستگاه را تأمین‌کننده نیازهای مصرف کننده باشد. پس ظرفیت پکیج مورد نیاز در آب و هوای گرم و خشک جنوب ایران هرگز با ظرفیت پکیج در اقلیم سرد و خشک برابری نمی‌کند بلکه باید بسیار کمتر باشد.
۱.میزان هوای گرم مورد نیاز
پارامتر میزان هوای گرم مورد نیاز همانند گزینه اقلیمی است و در این صورت باید ظرفیت پکیج با توجه به نیاز ساختمان به گرما انتخاب شود.
۲.تعداد رادیاتورهای داخل ساختمان
هر چه تعداد رادیاتورهای نصب شده در داخل ساختمان زیادباشد، طبیعتاً انرژی حرارتی بیشتری برای گرمایش آنها احتیاج است و در نتیجه ظرفیت پکیج انتخابی بالاتر باشد.
۳.تعداد اتاق خواب
به طور کلی تعداد اتاق خواب‌های یک ساختمان نشان دهنده متراژ ساختمان و تعداد رادیاتورهای نصب شده در آن است، بنابراین با افزایش تعداد اتاق خواب‌ها ظرفیت پکیج نیز افزاییابد‌یابد.
۴.تعداد حمام
یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای تعیین میزان آب گرم مورد نیاز ساختمان و سپس ظرفیت پکیج، توجه به تعداد سرویس‌های بهداشتی ساختمان است.
۵.نوع پکیچ و مارک آن
نوع پکیج انتخابی نیز در تعیین ظرفیت مورد نیاز ساختمان اثر دارد که در این صورت واجب است بدانید که پکیج‌های تک مبدل، دو مبدل و چگالشی ظرفیت‌های متفاوتی دارند.
۶.میزان عایق بندی ساختمان
درجه عایق بودن ساختمان در مکان‌هایی مانند درها، پنجره‌ها و دیوارها نشان می‌دهد که حرارت داخل ساختمان تا چه مدت می‌تواند در محیط باقی بماند. در نتیجه در صورت استفاده از پنجره‌های تک جداره و دیوارهای نازک بدون عایق در ساختمان، باید ظرفیت پکیج را افزایش داد تا اتلاف حرارت در ساختمان جبران شود.
۷.میزان فشار آب ساختمان

عامل بسیار مهم دیگری که در اندازه ظرفیت پکیج نقش تعیین کننده‌ای دارد، میزان فشار آب ورودی به ساختمان است. زیرا اگر فشار آب ورودی به ساختمان کم باشد باید از پکیجی استفاده کرد که با وجود فشار کم آب، قدرت کافی برای تولید گرمای بالا را داشته باشد.
با توجه به نقش مهم پکیج در تامین گرما و استفاده از انرژی منزل، بسیار مهم است که پکیج منزل یا محل کار خود را با ظرفیت مناسبی انتخاب کنید. اگر پکیج با ظرفیت نامتناسب انتخاب کنید، هم انرژی ساختمان هدر می‌رود و هم در صورت کم بودن ظرفیت دستگاه باید آن را دوباره تعویض نمایید.

کد تخفیف uyw6wx2b جهت خرید پکیج‌های زمینی شوفاژکار

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 3.3 / 5. تعداد رای: 4

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مهدی علمی‌تبار وب‌سایت
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تصویر گوشه